ಕರ್ನಾಟಕ ವಿಜ್ಞಾನ ಮತ್ತು ತಂತ್ರಜ್ಞಾನ ಅಕಾಡೆಮಿ

ವಿಜ್ಞಾನ ಮತ್ತು ತಂತ್ರಜ್ಞಾನ ಇಲಾಖೆ, ಕರ್ನಾಟಕ ಸರ್ಕಾರ

ಅಕಾಡೆಮಿ ಫೆಲೋ

Home

Fellowship (Domain wise) (listed alphabetically)

 

1. Agricultural Sciences

        (including Agriculture, Animal Husbandry, Fisheries, Forestry, Agricultural Toxicology, Soil Sciences, Plant Protection, Post-Harvest Technology, Agricultural Engineering)                                              20 Fellows

  1. Abraham Varghese
  2. Ambekar E. Eknath
  3. Ayyappan, S.
  4. Bagyaraj, D.J.
  5. L. L. Gowda
  6. Chetti, M.B.
  7. V. Ramana Reddy
  8. Honne Gowda H.
  9. Indiresh, K.M.
  10. Krishna Kumar, N.K.
  11. Mahadevappa, M.
  12. Niranjana, S. R
  13. Prabhu, K.V.
  14. Prakash Sobarad, M.
  15. Raghavendra Bhatta
  16. Rajendra Prasad, S.
  17. Ravishankar, C. N.
  18. Sanjappa, M.
  19. Vasudevappa, C.
  20. Viraktamath, C. A.

 

2. Animal Sciences

        (including Structural, Developmental, Functional, Genetics, Ecological, Behavioural, Taxonomical and Evolutionary Aspects)            17 Fellows

  1. Devaraj, K.V.
  2. Honnappagol, S.S.
  3. Indrani Karunasagar
  4. K. S. Gowda
  5. Nagendran, R.
  6. Prasad, C.S.
  7. Raghavendra Gadagkar
  8. Ramachandra, N. B.
  9. Ramakrishna
  10. Ramesh, S. R.
  11. Ramesha, K.P.
  12. Ranganath, H. A.
  13. Ravichandra Reddy, S.
  14. N. Hegde
  15. Saidapur, S.K.
  16. Shakuntala Katre
  17. Shivanandappa, T.

 

3. Biochemistry, Biophysics, Biotechnology

        (including Molecular and Cell Biology, Structural and Functional Studies, Microbiology, Immunology)                                                  24 Fellows

  1. Balaram Hemalatha
  2. Bhaskar, N.
  3. Dayananad Agsar
  4. Gaiti Hasan
  5. Hunthrike Shekar Shetty
  6. Iddya Karunasagar
  7. Karaba Nataraja
  8. Kiran Mazumdar Shaw
  9. Kusal Kanti Das
  10. Lalitha R. Gowda
  11. R. Satyanarayana Rao
  12. Muniyappa, K.
  13. Nagaraja, V.
  14. Prakash, V.
  15. Rangaswamy, B.E.
  16. Savithri, H. S.
  17. Shadaksharaswamy, M.
  18. Shankar, K.M.
  19. Sharatchandra, H.
  20. Shivanandappa T.
  21. Sreenath, H. L.
  22. Thelma, B.K.
  23. Venkatesh, B.
  24. VijayRaghavan, K.

4. Chemical Sciences

        (including Analytical, Inorganic, Organic, Physical, Theoretical Chemistry, Applied Chemistry)                                                         11 Fellows

  1. Amulya K. N. Reddy
  2. N. R. Rao
  3. Channegowda, D.
  4. Gudasi, K.B.
  5. Jagannath Kalya Rao
  6. Manohar V. Kulkarni
  7. Ramasesha, S.
  8. Rangappa, K.S.
  9. Revanasiddappa, H.
  10. Thimme Gowda, B.
  11. Venkataraman, A.

 

5. Earth Sciences

        (including Atmospheric Sciences, Geo-Sciences, Oceanography, Geography)

                                                                                                    7 Fellows

  1. Anantharamu, T.R.
  2. Balasubramanian, A.
  3. Ganesha Raj, K
  4. Mahabaleshwara, B.
  5. Rajani, M.B.
  6. Ramachandra, T.V.
  7. Srikanteshwara Swamy, S.G.

 

6. Engineering Sciences and Engineering Technology

        (including Engineering and Engineering Science, Chemical and Material Technology, Electronics & Telecommunication, Information Technology, Instrumentation)                                                           22 Fellows

  1. Aatre, V. K.
  2. Chidananda Gowda,
  3. Giridhar Udapirao Kulakarni
  4. Govind R. Kadambi
  5. N. Ramachandra Rao
  6. Jayaraman, V.
  7. Balaveera Reddy
  8. N.B. Murthy
  9. Kiran Kumar, A. S.
  10. Malur Ramaswamy Srinivasan
  11. Mukunda, H. S.
  12. R. Shetty
  13. Navakanta Bhat
  14. Patnaik, L.M.
  15. Shivaprasad, S. M.
  16. Siddiqui, M.Z.
  17. Surappa, M.K.
  18. Suresh, B.N.
  19. Tessy Thomas
  20. Udaya Shankar Puranik
  21. Vinay L. Deshpande
  22. Viswanath, S.

 

7. Mathematical Sciences

        (including Pure Mathematics, Applied Mathematics, Statistics, Computer / Information Science)                                                          10 Fellows

  1. Adimurthi, A.
  2. Bujurke, N.M.
  3. Hemantha Kumar, G.
  4. Kiranagi, B.S.
  5. Naduvinamane, N.B.
  6. Prabhugouda M. Patil
  7. Roopa, K.M.
  8. Rudraiah, N.
  9. Shivakumara, I.S.
  10. Veerappa Gowda, G.D.

 

8. Medical & Forensic Sciences

        (including Basic and Clinical Medical Sciences, Pharmacology, Anthropology, Psychology and Forensic Sciences, Human genetics, Reproduction Biology, Neurosciences, Molecular Medicine)                        17 Fellows

  1. Arun C. Inamdar
  2. Chandrashekar, C.R.
  3. Devi Prasad Shetty
  4. Gangadhar, B.N.
  5. Gururaj, R.
  6. Hegde, B.M.
  7. Jali, M.V.
  8. Kalyani Raju
  9. Kurpad, A.V.
  10. Manjunath, C.N.
  11. Mudhol, R.S.
  12. Murali Mohan Choontharu
  13. Pratima Murthy
  14. Satishchandra, P.
  15. Shankar, P.S.
  16. Someswara, N.
  17. Subarna Roy

 

9. Physical Sciences

        (including Astronomy, Astrophysics, Experimental and Theoretical Physics, Applied Physics)                                                                19 Fellows

  1. K. Sood
  2. G. Mulimani
  3. Byrappa, K
  4. Jagadeesh, G.
  5. V. Rao
  6. Kasturirangan, K.
  7. Krishna Prasad, S.
  8. Mathur Murthy, R. N.
  9. Narasimhaiengar Mukunda
  10. Navalgund, R. R.
  11. Rabinal, M. K.
  12. Rohini Madhusudan Godbole
  13. R. Inamdar
  14. Savadatti, M.I.
  15. Sharma, S.C.
  16. Shubha, V.
  17. Siddappa, K.
  18. Subramanyam, S.V.
  19. Venkataramaiah, P.

 

10. Plant Sciences

        (including Structural, Developmental, Functional, Genetics, Ecological, Taxonomical and Evolutionary Aspects)                                10 Fellows

  1. Amruthesh, K.N.
  2. Chandra S. Nayaka
  3. Chavali Kameswara Rao
  4. Chidanand P. Mansur
  5. Dandin, S.B.
  6. Raghavendra Rao
  7. Rajasab, A.H.
  8. Shivanna, K.R.
  9. Umashaanker, R.
  10. Ravishankar Rai

 

11. Science & Society 

        (including Philosophy of Science, History of Science, Ethics, Science Policy, Science & Technology based entrepreneurship, S & T Management, Popularization of Science)                                           10 Fellows

  1. R. Ramakrishna Rao
  2. Krishnamurthy, H.R.
  3. Laxmi S Inamdar,
  4. Nagesh Hegde
  5. Patil, C. D.
  6. Srikrishna Isloor
  7. Sudarshan, H.
  8. Sudha Murty
  9. Vasanth Kumar Thimakapur
  10. Vishal Rao

12. Social Sciences

 

          (including Economics, Sociology, Psychology, Communication, Home Science)                                                                              10 Fellows

  1. Chandra Shekara, P.
  2. Chengappa, P. G.
  3. Deshpande, R. S.
  4. Jagadeesh R. Tonannavar
  5. Mruthyunjaya
  6. Narayana Gowda, K.
  7. Sidde Gowda, Y.S.
  8. Sridevi A. Singh,
  9. Talawar, V.G.
  10. Vijayalakshmi Dega
×
ABOUT DULT ORGANISATIONAL STRUCTURE PROJECTS